Ψυχωμένο ξεκίνημα της Εθνικής στο EURO

Του Χρηστου Kοντου Οταν οι Πολωνοί χαρακτήριζαν την Ελλάδα ως την πιο βαρετή ομάδα του ομίλου, σίγουρα δεν θα είχαν στο μυαλό τους τη χθεσινή πρεμιέρα. Το τελικό 1-1 αδικεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το οποίο βρέθηκε νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δικαιούνταν να ολοκληρώσει μία σπουδαία ανατροπή. Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως... εφιαλτικό. Η Εθνική ήταν αγχωμένη, με αποτέλεσμα να πελαγοδρομεί από τον ενθουσιασμό των Πολωνών. Το σκηνικό ήταν μονότονο με τους «αετούς» να έχουν κάνει... δική τους τη δεξιά πτέρυγα και να φθάνουν στην επίτευξη ενός τέρματος στο 17' με τον Λεβαντόφσκι. Το γκολ αυτό αντί να αφυπνίσει την Ελλάδα, την αποσυντόνισε ακόμη περισσότερο, ενώ στην άσχημη εικόνα ήρθαν να προστεθούν η ατυχία και ο κακός Ισπανός διαιτητής, Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο. Πρώτα, ο τραυματισμός του Αβραάμ Παπαδόπουλου, στη συνέχεια η αυστηρότατη αποβολή του Παπασταθόπουλου στο 44΄ με δεύτερη κίτρινα κάρτα και ο μη καταλογισμός καταφανέστατου πέναλτι σε χέρι του Περκίς, συνέθεσαν το σκοτεινό κάδρο του πρώτου ημιχρόνου.Οσοι πίστεψαν ότι η Εθνική θα γίνει εύκολη λεία, διαψεύστηκαν πανηγυρικά. Στο δεύτερο 45λεπτο παρατάχθηκε ένα σύνολο που στρίμωξε στα σχοινιά τους Πολωνούς με την είσοδο του Σαλπιγγίδη και έδινε την εντύπωση πως υπερτερεί αριθμητικά στον αγωνιστικό χώρο. Η διαδρομή από την κόλαση στον παράδεισο ξεκίνησε στο 51' όταν ο άσος του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισε σε κενό τέρμα, μετά από σέντρα του Τοροσίδη και εμπλοκή στη φάση του Γκέκα. Η Εθνική πίστεψε στην ανατροπή και είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 68΄ όταν ο Σαλπιγγίδης, ανατράπηκε από τον Σέσνι, κερδίζοντας το πέναλτι και την αποβολή. Ωστόσο, ο Καραγκούνης έστειλε την μπάλα στα χέρια του Τίτον, ο οποίος «διάβασε» σωστά την εκτέλεση και έπεσε στην αριστερή του γωνία. Λίγο νωρίτερα (63') ο Σαμαράς είχε απολέσει επίσης μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας απελπιστικά άουτ προ του Σέσνι. Το... μαρτύριο δεν σταμάτησε εκεί αφού στο 74΄, γκολ του Σαλπιγγίδη, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Φορτούνη που έκανε τη σέντρα να υποδεικνύεται λανθασμένα σε αντικανονική θέση.ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος (36΄ Κυρ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Νίνης (46΄ Σαλπιγγίδης), Γκέκας (68΄ Φορτούνης).ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπένιτς, Βασιλέφσκι, Περκίς, Πίστσεκ, Μουράφσκι, Πολάνσκι, Μπλαστσικόφσκι, Ρίμπους (70΄ Τίτον), Ομπράνιακ, Λεβαντόφσκι.